Čo je Soutache?

Čo je Soutache

Soutache označuje spôsob, akým sa lemovali látky a oblečenie. Vzniklo v 16. Storočí a zahŕňa širokú škálu lemov, švíkov a strapcov používaných ako dekorácia na látkach, tkaninách, šatách a róbach vo vysokej móde, ale tiež v domácich dekoráciách na vankúšoch či závesoch. Hoci slovo pochádza z franzúštiny, tento spôsob lemovania sa nazýva tiež ruský lem. A prečo nás táto technika nadovšetko zaujíma? Pretože z nej vznikajú očarujúce šperky.

 

Šperky robené technikou soutache sú charakteristické tým, že techniky pôvodne používané na švy a lemy sa zamotávajú do špirálok a vytvárajú neuveriteľne originálne a vizuálne atraktívne vzory a dekorácie na náušniciach, náramkoch či dokonca prsteňoch. Často sú doplnené korálkami, sklíčkami či polodrahokamami, okolo ktorých sa potom dekoratívny lem omotáva. Vytvoriť šperk technikou soutache, to je nesmierne delikátna a precízna práca a výsledkom je originálny, vysoko kvalitný kúsok šperku s vysokou vizuálnou atraktívnosťou. Na nosenie sú tiež nesmierne komfortné, pretože tieto šperky sú ľahké a robené z príjemných materiálov.

 

Šperky Soutache majú historickú tradíciu, a to nielen vo Francúzsku, ale patria k výzdobe tradičných modelov v Rusku, Afrike a Maroku, no aj mexické tradičné látky sú známe svojimi prepracovanými farebnými dekoráciami. U nás sa okrem označenia „Soutache“ stáva pomerne zaužívaný pojem „sutaškové šperky“ a ich náročnej výrobe sa venuje zatiaľ len zopár šperkárok či krajčírok. Tieto šperky majú vysokú hodnotu práve pre svoj originálny charakter, náročnosť výroby a prekrásny vzhľad.

A prečo by ste si mali vybrať šperk Soutache? Pretože sú to originálne, ručne robené módne doplnky, ktoré si zamilujete. Pestré farby a prepracovaná technika si vás určite získajú a vy budete tieto šperky milovať.

Technology By Filip Halčin | Womanology © 2019