Starostlivosť o bižutériu a šperky

Ako nosiť bižutériu a starať sa o ňu

Dobrou starostlivosťou o bižutériu dokážete predĺžiť životnosť vašich obľúbených kúskov. Bižutéria je doplnok, ktorý vám vydrží, ak sa oň budete dobre starať. Nie je vhodné ju nosiť na športovanie, kúpanie sa, umývanie riadu a podobne. Mala by byť určená len na dotvorenie vášho zjavu, po príchode domov ju radšej odložte. Bižutériu skladujte v uzavretej krabičke s mäkkou výstelkou, aby nedošlo k poškriabaniu lesklých povrchov a tak isto medzi jednotlivými kúskami navzájom. Bižutériu chráňte pred dlhodobým vystavením slnečným lúčom a prachu.

Bižutéria sa vyrába zo zliatin roznych kovov, z plastových či látkových komponentov. Práve vďaka tomu si môžete dopriať rozmanité módne doplnky za mimoriadne dostupné ceny. Na druhej strane, tieto materiály nie sú určené na dlhodobé nosenie, na intenzívny kontakt s pokožkou či dlhšie vystavovanie vlhku, slnku, potu alebo iným vonkajším vplyvom, voči ktorým nie sú odolné. Niektoré komponenty bižutérie môžu byť citlivé na kontakt aj s kozmetickými výrobkami. Môže dôjsť k zmenám farby, zašednutiu či začernaniu.

Bižutériu teda odkladajte pred kúpaním sa a plávaním, v slanej či sladkej vode. Zabráňte tiež nadmernému kontaktu s kozmetickými výrobkami, ako parfém, telové mlieko či lak na vlasy. Bižutériu odporúčame obliekať až úplne na záver, ako posledné kúsky, aby sa nestalo, že ju ešte nakrémujete, napúdrujete alebo nalakujete. Postriebrená či pozlátená bižutéria je spravidla odolnejšia, napriek tomu sa však tiež neodporúča vystavovať ju zvýšenej mechanickej záťaži, kontaktu s vodou a podobne.

Lesklé časti bižutérie sú náchylné na poškriabanie, vyhýbajte sa preto ich kontaktu s tvrdými predmetmi. Kožené doplnky vyrobené z pravej kože treba chrániť pred nadmernou mechanickou záťažou, ktorá ich môže roztiahnuť či poškodiť. Kontakt s vodou môže tiež zapríčiniť rôzne zmeny.

Nosenie bižutérie môže spôsobiť aj reakciu na pokožke. Nestáva sa to často, no citlivejšia pokožka môže pri dlhšom priamom kontakte s niektorými komponentami bižutérie začervenať. Reakciu môže spôsobiť napríklad aj kombinácia pokožka, kozmetický produkt a bižutéria, alebo napríklad zvýšené potenie pri fyzickej záťaži - športe alebo tanci. Odporúčame preto nenosiť bižutériu dlhý čas priamo na pokožke, obzvlášť nie, ak ste predtým použili napríklad telové mlieko alebo krém, či iný kozmetický produkt. Pri akýchkoľvek prvých príznakoch, napríklad pri začervenaní, kúsok bižutérie ihneď zložte.

Pre očistenie bižutérie použite suchú handričku. Nepoužívajte na ňu napustené čistiace handričky na drahé kovy, ktoré môžu poškodiť povrchovú úpravu. Pre bižutériu pozostávajúcu z viacerých rôznych komponentov rovnako neodporúčame použiť ultrazvukové čističe, pretože môžu spôsobiť oddelenie spojov.

 

Ako sa starať o strieborné a zlaté šperky

Šperky zo zlata a striebra sa udržujú pomerne jednoducho a vydržia takmer večne. Odporúčame použiť roztoky na čistenie drahých kovov alebo napustené handričky na tento účel. Jednotlivé kúsky skladujte v šperkovnici a držte ich mimo dlhodobého dosahu slnečných lúčov. Šperky doplnené o sklo, zirkóny, polodrahokami a drahokami neodporúčame čistiť v ultrazvukových čističoch, aby nedošlo k oddeleniu spojov.

Technology By Filip Halčin | Womanology © 2019