Vintage štýl

Vintage - éterický a nadčasový štýl

Nezdá sa vám niekedy, že je to škoda, že džentlmeni neoslovujú dámy „milostivá pani“ a nenadvihujú sú klobúky huncútsky sa usmievajúc, keď vás zdravia na ulici? Že to boli zlaté časy, keď dáma nenápadne pohodila hodvábnu vyšívanú vreckovku a šťastlivec, ktorý bol poctený tým, že ju mohol zdvihnúť a podať jej ju sa z toho prejavu priazne nevedel ešte hodne dlho spamätať? Jednoducho – že by bolo niekedy milé vrátiť späť časy, kedy muži ženám bozkávali ruky, chodili spolu do tančiarní a cigarety fajčili cez dlhočižné elegantné špičky? Ak ste odpovedali aspoň na jednu otázku áno, je to jasné – ste vintage pozitív.

     

Vintage móda, vintage štýl a vintage doplnky – tieto pojmy sa skloňujú pomerne často, no nie každý presne vie, čo si má pod týmto pojmom predstaviť. Ak by sme chceli byť doslovní, povedali by sme, že ide o veci staré, staromódne, zastarané a časom prekonané. V skutočnosti však sa však ako vintage označovali pôvodne archívne vína – čiže skvosty, ktoré s časom len naberajú na svojej kvalite a hodnote. Rovnako vintage môžu byť autá, odevy, šperky. Niektorí ich radi označujú aj retro, iní zase hovoria o klasických doplnkoch. Vintage však zachytáva niečo omnoho viac – nadčasovosť, éterickú krásu a punc vkusu. Vintage šperky a vintage doplnky sú obzvlášť kúskami, ktoré pretrvajú v šperkovnici večne. Niekedy ide o šikovne zhotovené moderné šperky imitujúce niektorý z klasických štýlov dôb minulých, a v prípade, že patríte medzi tie šťastné, vašej šperkovnici kraľujú skutočné klenoty zdenené po starej mame či mame. Kúsky, ktoré nesú v sebe nielen štýl a nostalgiu, no i skutočnú emóciu. Tak, ako nosíte vy brošňu po starej mame, bude ju raz nosiť vaša dcéra a možno i vaša vnučka. Vo vintage sa toho jednoducho skrýva veľmi veľa – od módneho posolstva až po skutočné hodnoty.

       

Vintage zažíva aktuálne nesmierny boom. Svetové značky prinášajú vintage dizajny a ak nenakupujete u nich, určite sa vám oplatí navštíviť second hand alebo starožitnosti a vyhľadať si kúsok, ktorý vás chytí za srdce. My vo Womanology vintage jednoducho milujeme, a tak sme mu venovali celú, medzičasom už stálu kolekciu. Nájdete v nej nadčasové dizajny a vintage šperky, ktoré budete milovať. Skvele sa kombinujú nielen s retro outfitmi, no dodajú nádych nadčasovosti a vznešenosti i bežnému outfitu.

Ako vlastne vintage doplnky vyzerajú? V šperkoch je to predovšetkým patina, ktorá vytvára základ pre nostalgický vzhľad – bronz, meď, perleť patria medzi obľúbené materiály. Zo vzorov sú to lístočky, perly či ich imitácie, bodky a tlmené zemité odtiene či veľmi jemné farebné kontrasty.

Netreba zabúdať ani na vintage doplnky do vlasov. Vintage spony a vintage čelenky sú neodmysliteľnou súčasťou éterických outfitov. Zvyčajne si zachovávajú medený či bronzový vzhľad a sú zdobené korálkami alebo kryštálikmi.

Asi najpopulárnejším a najtradičnejším motívom v kolekciách pre retro doplnky a vintage doplnky je tzv. cameo. Je to portrét dámy, najčastejšie biely, champagne či slonovinový, osadený do príveskov alebo náušníc.

Takže, dámy, aj vy máte chuť uviazať si na hlavu šatku, dať si výrazný rúž a veľké okuliare, na krk niekoľkonásobnú šnúru perál a vyraziť na bláznivú jazdu kabrioletom, ktorý bude šoférovať džentlemen vo vychádzkovom obleku, klobúku a kožených rukaviciach?

My vo Womanology vintage doplnky a vintage šperky milujeme, a tak sme im venovali celú kolekciu, ktorú pravidelne aktualizujeme o tie najvychytanejšie kúsky.

Technology By Filip Halčin | Womanology © 2019